Przejdź do treści

Zasada 80/20 jako podstawa zdrowego żywienia

Jak zdrowe żywienie połączyć z codziennym życiem, żeby nie stało się koszmarem. Jak zachować wolność i nie popaść w paranoję zdrowego żywienia? Szczególnie gdy chcemy stracić kilka kilogramów jest to dla nas wyzwanie.

Odchudzanie się dla wielu z nas jest próbą wstrzymania oddechu, jednak kiedyś to powietrze trzeba wciągnąć. Ciągłe odmawianie sobie zakazanych potraw bywa męczone, szczególnie jeśli zakazujemy sobie czegoś, czego najbardziej nam się chce. Warto pamiętać, żeby nie zamienić się w robota, dlatego nakładanie na siebie takiej presji może prędzej czy później doprowadzić do powrotu złych wyborów żywieniowych.

I tutaj z pomocą przychodzi zasada 80/20. Na czym ona polega? 80% decyzji żywieniowych jest przemyślanych, kontrolujesz co trafi na Twój talerz, odżywiasz się zdrowo. Natomiast pozostałe 20% rezerwujesz na drobne słabości, wypady ze znajomymi na pizzę czy drinka, ulubione niezbyt zdrowe przekąski. Dzięki tej metodzie prościej będzie zachować równowagę pomiędzy spożywaniem zdrowej a niezdrowej żywności, a także dzięki temu zniwelujesz presję trzymanie się czystej michy cały czas.
Taki system pozwala nie popadać ze skrajności w skrajność. Te 20% nie wpłynie negatywnie na naszą sylwetkę oraz nie zaszkodzi zdrowiu. Z psychologicznego punktu widzenia, zrównoważone podejście do sposobu żywienia może sprawdzić się przede wszystkim u osób, które podejmowały wiele bezskutecznych prób odchudzania, u osób, u których przeplatają się epizody zdrowego odżywiania się z epizodami objadania się słodyczami i inną niezdrową żywności i nie potrafią nad tym zapanować.

Jak to wygląda w praktyce?

Uznajmy, że jesz 4 – 5 razy dziennie (3 główne posiłku – śniadanie, obiad, kolacja oraz 1 – 2 przekąski, zatem w tygodniu jest to 28 – 35 posiłków. 20% z nich daje 5 – 7 posiłków. Zatem możesz albo pozwolić sobie raz dziennie zjeść coś mniej zdrowego lub jeden dzień pozwolić sobie na trochę luzu, ale jednocześnie bez niwelowania efektów całej diety. Znajomi zaprosili Cię na grilla? Jesteś na diecie i czujesz, że powinnaś odmówić? Nie musisz tego robić. Możesz spokojnie pozwolić sobie na przyjemność i jednocześnie „nie zawalając” całej diety. Na tym polega podejście zdroworozsądkowe do jedzenia. Zero – jedynkowe podejście do diety może budzić wiele frustracji. Dzielenie produktów na „zakazane” i „dozwolone” nie jest dobrą drogą do skutecznego odchudzania. Zmniejszanie masy ciała powinno opierać się na zmianie nawyków żywieniowych. Nie da się żyć oraz jeść cały czas w perfekcyjny sposób. Może być to szkodliwe dla naszej psychiki.

Jak może pomóc catering dostarczany do firmy lub do domu?

Dzięki naszemu cateringowi możesz płynnie kontrolować swoje żywienie. Nie jest to dieta pudełkowa gdzie nie masz zupełnie wpływu na to co dostaniesz następnego dnia. W naszym systemie możesz samodzielnie regulować co będziesz jeść i możesz z jednej strony pozwolić sobie na dzień ze słodyczami ale z drugiej strony kolejnego dnia możesz skomponować dietę warzywną. Dodatkowym atutem naszego cateringu jest to , że dostarczamy go do miejsc pracy.