Przejdź do treści

Dieta DASH – czy jest najzdrowsza na świecie?

Ślimak Catering śledzi nowości w tematyce żywienia, staramy się pomagać naszym obecnym i nowym klientom w świadomym i zdrowym żywieniu. Tym razem przyjrzeliśmy się diecie DASH. Dieta DASH od wielu lat znajduje się na podium najzdrowszych diet. U.S News & World Report’s Rankings opublikował ranking najlepszych diet 2020 roku i dieta DASH zajmuje 2 pozycję, zaraz po diecie śródziemnomorskiej.

Na czym polega dieta DASH?

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest to sposób odżywiania mający na celu zatrzymanie nadciśnienia tętniczego bez użycia środków farmakologicznych. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje aż 42% osób powyżej 26 roku życia. Badania potwierdzają, że nieleczone nadciśnienie tętnicze może skutkować przykrymi powikłaniami, między innymi może prowadzić do zawału, niewydolności serca oraz udaru mózgu. Leczenie nadciśnienia tętniczego może obejmować nie tylko terapię farmakologiczną, ale przede wszystkim leczenie powinno się opierać na zmianie stylu życia, stosowaniu prawidłowo zbilansowanej diety, a także zwiększeniu aktywności fizycznej.

Początek diety DASH

Dieta DASH została opracowana przez Klinikę w Mayo opierając się na wieloletnich badaniach nad dietoterapią nadciśnienia tętniczego. Zauważano, że już po 8 tygodniach stosowania diety pacjenci osiągali znaczne postępy w terapii leczniczej. Podstawowym założeniem diety jest znaczne ograniczenie spożycia sodu (<2300 mg/dobę) oraz wysokie spożycie produktów bogatych w potas (np. ziemniaki, pomidory, banany, awokado, rośliny strączkowe), a także wapń i magnez. Głównymi produktami w diecie DASH są warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mlecze, orzechy, chude mięso, ryby oraz oliwa z oliwek. W diecie należy wyeliminować czerwone mięso, produkty bogate w tłuszcze nasycone (produkty typu fast food, chipsy, oleje kokosowe i palmowe), a także znacznie ograniczyć spożywanie cukry, cholesterolu, słodyczy i słodzonych napojów. Dieta powinna się ograniczać spożycie produktów wysokoprzetworzonych.


Dieta DASH jest uznawana przez szereg towarzystw naukowych, m. in. Polskie i Europejskie Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskie i Amerykańskie Towarzystwa Diabetologiczne czy Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Skierowana jest nie tylko do pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ale także do osób z zaburzeniami lipidowymi (zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL), osób z nadwagą, otyłością, cukrzycą, małą aktywnością fizyczną, ale również do osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Dieta DASH uwzględnia ona wszystkie produkty żywnościowe, które powinniśmy spożywać, aby zachować zdrowie i nie zakłada ona bezpodstawnych eliminacji. Jest to dieta łatwa i prosta w zastosowaniu na co dzień i bez problemu sprawdzi się na każdym etapie życia.